Бюро технічного нагляду

В Україні хочуть спростити схему “освоєння” нічийних сільгоспугідь

У Верховній Раді планується винести на розгляд депутатів законопроект про правову долю земельних ділянок, власники яких померли.

Про це повідомив заступник голови комітету ВР з питань аграрної політики та земельних відносин Олександр Бакуменко.

“Вже майже 1,5 млн гектарів української землі стало безхазяйними після смерті власників. У цьому законопроекті пропонується механізм передачі цих наділів в розпорядження сільських громад. Ми знімемо з них плату за реєстрацію землі і дамо додатковий земельний ресурс”, — анонсував документ Бакуменко.

“Проектом прописано, що заяву про визнання ділянки не переходить спадкоємцям подається в суд за місцем знаходження спадщини, але не визначений суб’єкт звернення у суд, що неприйнятно. Крім того, необхідно встановити чіткий перелік суб’єктів, які можуть звертатися в суд. У проекті також передбачено, що справа про спадщину розглядається судом з обов’язковим залученням органів місцевого самоврядування. Але залучення органів місцевого самоврядування відбувається лише у випадках, коли заяви подають кредитори або користувачі суміжних ділянок. В інших випадках органи місцевого самоврядування беруть участь у розгляді в якості заявника”, — йдеться у звіті парламентської юридичного управління.

Як стало відомо BTN.kiev.ua вже зараз зрозуміло, що основні пункти документа, а головне — пропонована авторами схема “відчуження” безгоспних ділянок — залишиться незмінною. Вона, зокрема, передбачає наступні нововведення: надання права на отримання у комунальну власність майна, власник якого помер, не залишивши спадкоємців, територіальним громадам за місцем розташування власності, впровадження системи обміну даними між земельним кадастром, спадковим реєстром, реєстром майновий прав та ін. з метою виявлення майна, яке можна визнати “нічийним”, передавши органам місцевого самоврядування.

Автори законопроекту, аргументуючи в пояснювальній записці необхідність його прийняття, підрахували, що “освоєння” 1,5 млн га земель, які зараз фактично заростають бур’янами, складе близько 1,1 млрд. грн. у рік (орендна ставка за 1 га – 750 грн. у рік).