Бюро технічного нагляду

Туризм і бурштин утримують ціни на українське житло

Українська нерухомість продовжує дешевшати, причому, по всій країні. Як повідомили у Олімп-консалтинг, за рік квартири на вторинному ринку в обласних центрах країни подешевшали від 1,3% до 20%.

авторский надзор

авторский надзор

Менш за все в ціні втратила житло в західних областях (Львів, Тернопіль, Рівне, Чернівці, Луцьк, Хмельницький, Івано-Франківськ), у середньому — на 3,7%. Області, які практично не відреагували на кризу — Рівне та Львів, тут готові квартири стали дешевше на 1,3% і 1,8%.

Далі йде Причорноморський регіон (Одеса, Миколаїв і Херсон), де нерухомість втратила в ціні за рік 4,9%.

Квартири вже в обласних центрах Придніпровського регіону (Дніпропетровськ і Запоріжжя) виставляються на продаж з цінами на 6,5% нижче торішніх. А житло в обласних центрах північно-східних областей продаються на 7% дешевше. Але найсильніше — на 12,4% — знизили свої очікування продавці квартир у центральних областях. Причому безумовним чемпіоном в цьому є Київ, де ціни пропозицій просіли на 20%.

Настільки нерівномірну цінову географію на вторинці віце-президент Ліги експертів України Андрій Гусельников безпосередньо пов’язує з особливостями економічного розвитку регіонів. «Київ завжди був переоцінений. Але зараз вже ніхто не готовий купувати елітні квартири по $5 тис./кв. м, як це було раніше. За рахунок різкого обвалу цін на VIP-апартаменти істотно просіли і загальні показники по ринку. В інших регіонах ціни завжди були більш реалістичними, ніж у столиці, тому і знизилися вони не настільки істотно», — зазначив він.

За спостереженнями експерта, найменше падають ціни на квартири в містах, де є так звані «точки зростання»: сегменти, де, незважаючи на кризу в країні, як і раніше, можна непогано заробляти легально або в тіні. Зазначимо, що контроль якості в будівництві залишився на колишньому рівні.

Саме тому не поспішає дешевшати житло в курортних регіонах — біля моря та в Карпатах. Так як туристичний потік за кордон скоротився в рази, а Крим фактично випав з пляжних пріоритетів українців, наші громадяни більш активно стали їздити в Одесу, Херсон, Львів, Івано-Франківськ та ін. Окремо стоїть Рівно, де квартири за рік впали у ціні лише на 1,3% (це менше, ніж у всіх інших обласних центрах). Експерти припускають, що тамтешні ціни на нерухомість підтримує активізація бурштинового бізнесу, в тому числі нелегального, що дозволяє місцевим жителям розраховувати на стабільні доходи.

Разом з тим, ріелтори запевняють, що буде нова хвиля цінового обвалу, і вона вирівняє всі регіони. Передумов для зниження цін більш ніж достатньо: відсутність доступних кредитів, зниження доходів громадян, загальна політична і економічна нестабільність в країні.

«Що буде з курсом? Як довго буде змінюватися місцева влада? Люди не можуть отримати відповіді на ці питання і не готові приймати стратегічні рішення про купівлю житла на тлі відсутності хоч якихось позитивних новин. Від 10 до 20% вже практично закритих операцій, з підписаними попередніми договорами, відкладаються на невизначений термін», — пояснив очікуваний простий ринку нерухомості аналітик SV Development Сергій Костецький.