Бюро технічного нагляду

Податок на нерухомість: скільки тепер стоять “зайві” метри (інфографіка)

З 1 липня розпочався період сплати податку на нерухомість для фізичних осіб-власників будинків і квартир. Нагадаємо, податок у цьому році сплачується за 2015-й, розрахуватися з державою треба протягом 60 днів після отримання від органу Госфискальной служби (ГФС) податкового повідомлення. Хто і скільки повинен внести в казну за свої “метри”?

Як роз’яснив юрист з питань нерухомості Володимир Столітній, повинні платити не всі, а тільки ті, у кого загальна площа квартири перевищує 60 кв. м на одного власника, а будинок — більше 120 кв. м на одного (див. інфографіку).налог на недвижимость инфорграфика

Якщо ви володієте квартирою більшої площі (або кількома квартирами), то платити потрібно за загальну площу всіх помешкань за вирахуванням неоподатковуваного мінімуму — 60 кв. м для квартири і 120 кв. м для дому. Ті ж, хто володіє і квартирою, будинком, повинні віднімати від загальної площі 180 кв. м.

Максимальна податкова ставка за 1 кв. м площі в рік зараз дорівнює 2% (24,36 грн) від мінімальної зарплати на 1 січня 2015 р. (1218 грн), а в 2017 р. буде 3% (41,43 грн) від мінімальної зарплати на 1 січня 2016 р. (1378 грн). Втім, це не означає, що у всіх регіонах люди будуть платити за зайві “квадрати” саме стільки, так як місцева влада, які розпоряджаються зібраними грошима, можуть зменшити відсоток податку.

Як стало відомо BTN.kiev.ua , “Якщо площа житла перевищує норму, а податкове повідомлення не отримано, а також якщо ви не згодні з нарахованою сумою, треба звернутися за роз’ясненням до ГФС, інакше вас потім звинуватять у несплаті податку і оштрафують на 10% від суми податку при простроченні до 30 днів і 20% – при простроченні понад 30 днів”, — говорить Столітній.

Юрист Катерина Гутгарц уточнила, що податок не сплачують фізичні особи, які не є підприємцями, якщо нерухомість знаходиться у зоні відчуження; якщо це будівлі дитячих будинків сімейного типу, житлова нерухомість, непридатна для проживання або належить дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, дітям-інвалідам, які виховуються одинокими матерями (батьками), але не більше одного об’єкта на дитину.

А ось господарі житла особливо великих розмірів — квартири площею більше 300 кв. м або будинки понад 500 кв. м — зобов’язані додатково платити щорічний податок на розкіш у 25 тис. грн. Причому незалежно від кількості власників. Правда, ця норма діє лише з 2016 р., тому фактично податок треба сплатити вже в 2017 р.

ЯК ЗМЕНШИТИ ПЛАТІЖ. Столітній каже, що можна збільшити податкову пільгу (60 кв. м) в кілька разів, якщо оформити право власності на нерухомість на кількох власників. Причому вони не зобов’язані бути повнолітніми або проживати у даному будинку або квартирі.

“Це більш актуально в селах, де не рідкість будинку площею 250-300 кв. м, які зазвичай оформлені на главу сім’ї, а проживають там 4-5 осіб. Але перш ніж переоформляти, варто підрахувати, що вигідніше: платити щорічно трохи більше податку або зменшити його, але відразу викласти за нові документи до 5-6 тис. грн”.