Бюро технічного нагляду

Як перевірити землю на «вільність»?

Как проверить землю на «свободность»?

Щоб перевірити землю на наявність або відсутність власника, достатньо написати запит в департамент архітектури, містобудування та кадастру і додати до нього роздруківку з GoogleMaps.

У складі департаменту є служба кадастру, яка веде облік земель, будівель, інженерних мереж та доріг. Їм потрібно написати запит: «Поруч зі мною є земельна ділянка, прошу повідомити мені про те, чи належить вона комусь на праві власності».

Піднімаючи і аналізуючи архівні документи, вони дають відповідь. Варіантів може бути декілька, починаючи з того, що земля повністю вільна і закінчуючи тим, що вона повністю оформлена.

Якщо раптом пощастило отримати позитивну відповідь від департаменту архітектури, тут обіцяють, що земля дуже скоро буде вашою! Залишається тільки подати заяву в міськвиконком, отримати дозвіл сесії, департаменту архітектури, земельного кадастру і будь ласка — будуйте на здоров’я.

Судовий захист
Загальна процедура безоплатної приватизації земельної ділянки досить тривала і передбачає ряд узгоджень. Як показує практика, самостійно отримати земельну ділянку у власність, реалізувавши своє конституційне право, простому громадянину нелегко, хоч і можливо. Єдиний спосіб правового захисту в разі проходження всієї описаної процедури та отримання відмови — звернення до суду, яке теж далеко не завжди призводить до швидкого й ефективного вирішення проблеми.

Загалом

Отже, що ж потрібно знати, щоб мати можливість безкоштовно отримати ділянку землі в нашій країні:

Кожен громадянин України (незалежно від віку, статусу, соціального стану) може скористатися таким правом.
Можливо отримати безкоштовно 6 ділянок землі, але тільки не більше 1-го ділянки кожного цільового призначення. І вже тільки після всіх етапів ви можете замовляти кошторис і також замовляти технічний нагляд за будівництвом. Так як потрібно перевіряти все.
Ділянку землі можна отримати як у містах, селищах, інших населених пунктах, так і за їх межами (залежно від цільового призначення).
Необхідно пройти непросту процедуру безкоштовного отримання земельних ділянок, підготувати цілу купу документів.
Процедура не така вже безкоштовно: потрібно заплатити нотаріуса (від 600 грн), землевпорядної організації (1-3 тис. грн), державного мита та інші витрати на оформлення документації.
Земельні ресурси є обмеженими ресурсами і не відновлюваними, тобто рано чи пізно земля «закінчиться».
Також потрібно пам’ятати, що це право діє, поки діє сьогоднішня Конституція України та Земельний Кодекс України. І не слід виключати можливість несподіваного завершення безоплатної приватизації.