Бюро технічного нагляду

Експерти пояснили, хто в Криму може позбутися землі

право на землю

Російські ЗМІ пишуть про закон, який дозволить владі відбирати у людей ділянки
Минулого тижня з’явилися перші подробиці проекту облаштування особливої ​​економічної зони (ОЕЗ) в Криму. Їх повідомила російська Газета.ру з посиланням на проект федерального закону “Про особливої ​​економічної зони на території Республіки Крим та міста федерального значення Севастополь”, який, за даними видання, зараз проходить узгодження в уряді. На сайті Мінекономрозвитку, який розробляв документ, проекту немає, як немає його і в будь-якому державному джерелі інформації, пише ЛІГАБізнесІнформ.
За даними Газети.ру, проект передбачає створення в Криму ОЕЗ на цілих півстоліття. І весь цей час на півострові буде діяти прискорена процедура вилучення земель під будівництво транспортних, інфраструктурних, комерційних, громадських, соціальних та інших об’єктів. Тобто закон дасть російській владі право вилучати у власників будь-які землі.
Першими жертвами нового законодавства можуть стати кримські татари. Ще в березні невизнаний віце-прем’єр Криму Рустам Теміргалієв заявив про види нової влади на так звані поляни протесту – землі, які татари почали займати без оформлення документів з кінця 80-х років минулого сторіччя, коли в офіційному оформленні ділянок їм відмовляли через дискримінаційні постанов радянської влади.
Тоді ж невизнані влада обіцяла кримчанам легалізувати частину таких земель, але ніяких зрушень у цьому напрямку так і не відбулося, стверджують у Меджлісі кримсько-татарського народу.
У плани російського Мінекономрозвитку Меджліс вже присвятили. “Про новий законопроекті ми знаємо, як і про те, що землі вилучатимуть незалежно від того, має ця земля держакт, яку форму власності або договір оренди”, – розповідає Садих Табах, член Меджлісу, депутат Сімферопольської міської ради. Втім, татари поки офіційно не поінформовані ні про обсяги земельних потреб під новий півстолітній проект, ні про знаходження землі, ні про процедури її вилучення, ні тим більше про можливу компенсацію на користь власників. “Орендарям та власникам землі також нічого не повідомляли”, – каже Табах.
У Меджлісі сподіваються, що самі заселені галявини протесту не зачеплять. “Місця компактного проживання раніше депортованих кримських татар по суті вже все облаштовані. Навряд чи там будуть вилучати ділянки, ці землі найменш привабливі”, – міркує Табах.
А от Південний берег Криму і прибережні території – однозначно в зоні ризику. “За довгі роки люди так і не отримали право власності на ці землі. А вони в плані забудови найбільш привабливі”, – зазначає Табах.
В українській практиці питання викупу або примусового вилучення є складними в реалізації, оскільки вимагають згоди власника з сумою компенсації. Остаточно дані питання вирішує суд, а розгляди можуть розтягнутися в часі.
“До завершення розгляду справи судом або до укладення договору щодо викупу земельної ділянки на ньому не можна здійснювати будівництво. Незгода власників із запропонованою сумою компенсації – основне питання, що впливає на будівництво”, – розповідає Лариса Лисенко, юрист міжнародної юридичної фірми Baker & McKenzie.
У випадку з російським законодавством всі ці питання можуть бути вирішені куди простіше і швидше. “За українським законодавством кожен громадянин має право придбати землі під ОСГ (особисте селянське господарство. – Ред.), Кооперативне будівництво, гараж або будівництво приватного житла. В законодавстві Російської Федерації такого немає. Тому перспективи тут дуже ненадійні. Ми очікуємо, що нас просто поставлять перед фактом “, – говорить Табах.
Швидше за все, Росія поведе Крим по шляху Сочі, вважає експерт з земельного права, що побажав залишитися неназваним. “Тоді у сочинців практично не було часу на оскарження рішень про вилучення. Відповідно, їм нічого не залишалося, крім акцій протесту”, – згадує він. Великий ризик, що ніякої компенсації за землю люди не отримають, адже у них немає навіть первинних рішень про землевідведення, вважає Садих Табах.